תולעים למען הסביבה

Share
Print Friendly, PDF & Email

תולעים למען הסביבה

מלון יוקרתי ופופולרי בדרום אפריקה, מצא שיטה מקורית לתרום לאיכות הסביבה: כל הפסולת האורגנית ושאריות המזון עוברות תהליך של מיחזור באמצעות תולעי אדמה. הלקוחות מרוצים פעמיים: מהשהייה המפנקת ומהתרומה לסביבה

אסף רוזנטל

פורסם: 23.08.06, 11:14

זה סיפור קטן על מלון יוקרתי בקייפטאון, דרום אפריקה, שבעליו החליט כי עליו לתרום את חלקו למאבק למען איכות הסביבה. מלון הר נלסון (Mount Nelson) הוא אחד המלונות העתיקים בקייפטאון ואחד המפוארים והיוקרתיים שבהם. מיקומו לרגלי הר השולחן המפורסם, נוף למפרץ ומעל לכל הטיפול המפנק שמקבלים אורחיו, עשה אותו למקום מיפגש של עשירים וידוענים מהעולם כולו.

 

כך משתמשים בתולעים להפקת קומפוסט (צילום: רויטרס)

 

האורחים הנכבדים עשויים להיות מוטרדים מכך שכמחווה זריקת אבן מה"סוויטה" הנשיאותית בבית המלון, רוחשים אלפי שילשולים, או כמו שהם נקראים ברחבי העולם, תולעי-אדמה. התולעים הוורודות שאורכן מגיע ל-15 סנטימטרים ממלאות תפקיד מרכזי בהגשמת היוזמה הסביבתית של הנהלת המלון.

 

היוזמה היא למזער את כמות האשפה המפונה מהמלון, שכן אחת הבעיות הסביבתיות היא חוסר מקום לאשפה. בכל העולם מטפלים באשפה בצורות שונות כאשר מטרת הטיפול משולשת: צמצום נפח האשפה, מיחזור מירב המוצרים שניתנים למיחזור, וצמצום של פליטת המזהמים ממצבורי האשפה לאטמוספירה.

ברור כי מיחזור מירבי מוריד את נפח האשפה. לכן, החליטה הנהלת המלון למחזר את כל האשפה האורגנית, כלומר את כל שיירי המזון. כל מי שהיה בבית מלון יודע כי כמויות מזון גדולות ניזרקות מדי יום. כדי למחזר את האשפה נעזרים בשילשולים, האשפה האורגנית נאספת במכלים מאווררים שבהם שורצים השילשולים. אלה עובדים ללא הפסקה באכילת האשפה מצד אחד ובפליטת התוצרים הרצויים מהצד השני. התוצרים במקרה זה הם קומפוסט מעולה שאינו מריח ולכן אינו מהווה מפגע, ונוזל שמשמש לדישון מדשאות וגינות המלון. את הקומפוסט מוכרים לגנים בוטנים ולבעלי גינות.

ה"מוצרים" נקיים שכן השילשולים מנטרלים חיידקים רעילים כמו חיידקי קולי, מנטרלים ומונעים פליטת פחמן-דו-חמצני ומתאן. על-ידי הפיכת הפסולת לחמרי דישון יציבים ועשירים בחנקן ואשלגן. המלון מפרסם את מיקום ה"מפעל" כאטרקציה לאורחיו. האורחים המכובדים מרוצים פעמיים, פעם אחת כי נעשית פעולה למען איכות הסביבה, ופעם שניה כי אין פעילות זאת פוגעת בשהותם במלון המפואר. פעילות למען הסביבה עושה את המלון ליוקרתי יותר ומעגל לקוחותיו הולך וגדל. וכך מראה מנהל מלון איך ניתן להרוויח מבלי לפגוע בסביבה, או בעצם איך להרוויח באמצעות שמירה על הסביבה.