עוברים דירה ומה עם הערימה?

Share
Print Friendly, PDF & Email

שירים יד זה שגר כל חייו בבית אחד. בואו נודה מי ששפר מזלו בכזו יציבות בחייו הוא יחיד במינו. רובינו עוברים מספר בתים במהלך החיים, לעיתים אחרי שכבר רכשנו לנו תחביב או עיסוק, אשר מקשה עוד יותר על ביצוע המעבר. למעשה חוסר הרצון שלנו לעבור מקום נובע בדיוק בגלל דברים אלה. הקושי הינו עקב ההרגל שלנו לסביבת מגורינו: ההיכרות עם האנשים, היכרות עם סביבת המגורים, קרבה למקום העבודה, היכרות עם בעל המכולת ועוד ועוד ועוד.

אני רוצה להקדיש פוסט זה לכל אותם אלה הנאלצים לעבור ושואלים כיצד ומה יעשו עם ערימת הקומפוסט שלהם והתולעים האדומות אותם גידל באהבה.

בואו נתחיל מהפשוט אל המורכב. אם מדובר במיכל גידול ביתי או בחוץ אך קטן ונייד, הבעיה מינורית עד לא קיימת כלל. פשוט לוקחים את המיכל על כל שוכניו ומעבירים למקום החדש. כאן חשוב להדגיש כי משבר המעבר למקום חדש אינו רק לכם. גם התולעים שלנו עוברות שינוי זה יחד איתכם. המקום שונה בטמפרטורה שלו, האיוורור, ייתכן וזמינות האשפה האורגנית משתנה ולכן תאמינו או לא אבל גם הן צריכות להסתגל למשהו חדש. כעצה אגיד שככל שהתנאים יהיו זהים ואף טובים יותר כך ייטב לערימת התולעים והן יתאקלמו מהר וטוב יותר בביתם החדש.

המקרה השני הוא כאשר יש לכם מיכל גדול או כל פח מיחזור חיצוני גדול. לרוב למיכלים אלה אין תחתית כלל והם נמצאים מעל הארץ ללא כל הפרדה, כך שיש דינמיקה מעניינת בין התולעים לבין סביבתם הקרובה וככל שהלחות גבוהה יותר (דגש על החורף) כך הן מרחיקות לכת מן המיכל.

אז מה עושים עם ערימה שכזו? מרימים את המיכל בעדינות כדי שהתולעים האדומות לא ייפגעו. מנקים את המיכל כך שיתאים לשימוש חוזר בביתכם החדש. לאחר מכן מבצעים פעולת הפרדה כמה שיותר יסודית לאיתור התולעים, הכוונה אל המקבצים הגדולים אתרו ותיקחו אתכם למקום החדש. שאר התולעים שחמקו מכם יזחלו אל תוך הקרקע.

לאחר מכן בצעו פעולות הפרדה כמתואר במאמר על מנת לקצור את ההומוס המוכן, אותו תוכלו לקחת איתכם או לחילופין זה הזמן למלא עציצים ולתת מתנות פרידה מכולם.

שאלת השאלות היא מה עושים עם הזבל האורגני שטרם הפך להומוס או לקומפוסט? הצעתי היא לחפור בור בקרבת הערימה. תוך כדי עשיית הבור לערום אדמה בסמוך. להכניס את כל הזבל האורגני, שטרם סיים את התהליך, אל תוך הערימה. בתום עבודה זו לכסות עם האדמה שקודם לכן הוצאתם בעת כריית הבור. אשפה אורגנית זו תיטיב עם הקרקע מאד, משקל האדמה שערמתם יהדק אותה ואט אט עם קצב ההתכלות של הזבל גובה הערימה יתיישר עם גובה הקרקע.

כל שנותר עתה הוא לאחל מעבר קל לביתכם החדש.

תולעים אדומות, הומוס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.