הומוס

Share
Print Friendly, PDF & Email

הומוס, השם זה הומוס

הומוס הוא כל חומר אורגני שמצוי בקרקע אשר הגיע לנקודה יציבה ממנה הוא לא ימשיך ויתפרק.

ההומוס הינו חומר /אדמה מוכנה ההופכת את הקרקע לפורייה, כך שמאפשרת לצמחים וגידולים שונים לקבל ממנה את המרכיבים השונים הנדרשים לשגשוגם.

תולעים מבוייתות

ההומוס נוצר מהפרשותיהם של שוכני קרקע, חלקם בוייתו לצרכי בני האדם ובראש הרשימה נמצאות תולעים אדומות, עליהן מוסבר באתר זה.

 

כף עם הומוס

לא להתבלבל

ישנו בלבול בין המונח הומוס לבין המונח "קומפוסט", שמתייחס לתרכובת של חומרים אורגניים שעברו תהליך של פירוק ביולוגי אירובי הנקרא "קומפוסטציה", שבסופו הקומפוסט הבשל יכול לשמש כדשן וכך להוסיף הומוס לאדמה כדי לטייב אותה. 

הומוס נמכר היום במשתלות רבות וישנן חוות לא מעטות, גם בארץ, העוסקות בייצור הומוס בצורה מסחרית.

אז מה פה קורה פה?

אתר זה מלמד את המגדל הביתי כיצד להתחיל את העיסוק בתחום. כיצד לייצר את ההומוס הן בבית הפרטי (ללא גינה) – כן, כן זה אפשרי! וגם כיצד לייצר את ההומוס בגינה הביתית.

הידע שנצבר אצלינו בתחום זה הינו פרי נסיון של שנים, בראש ובראשונה שיטות ההפרדה של ההומוס מן התולעים האדומות.

למשל

כשאנו נרצה לתת מתנה לדודה רחוקה, עציץ עם פרח עונתי, לא נרצה שהיא תגלה בטעות שבאותו עציץ יש גם מלאי לא קטן של תולעים אדומות, אשר השתרבבו פנימה

מגרפת הומוס

טכניקות הפרדה.

על מנת להמנע מתקרית מביכה זו וכדי להפריד את התולעים מן האדמה, ישנן מספר טכניקות הפרדה של הומוס מהתולעים, זאת לצד מספר שיטות שפותחו אצלינו כאן במרכז לתולעי מיחזור.

 

ומצד שני, גם אנחנו לא נרצה לוותר על פועלת כה חרוצה, אשר מידי חודשיים מתרבה ובתנאים אידאליים אף משלשת את התא המשפחתי שלה,  זאת לצד הגדלה נרחבת של כמות הייצור.

באתר זה מפורטות מספר שיטות הפרדה בין הומוס לבין תולעים אדומות, חלק מן השיטות מסורתיות ופשוטות וחלקן מעט יותר מתוחכמות. כל מגדל, יחד עם הנסיון, מוצא את השיטה המתאימה לו.


זירוז של ייצור ההומוס בקרקע וייצובה יכול להתבצע על ידי תולעים אדומות אשר אוכלות את הרקבובית ומפרישות את ההומוס המבוקש

 תולעים אדומות, הומוס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.