תולעים בחבית שתילה – טרנד חדש

Share
Print Friendly, PDF & Email

חבית אנכית, חבית ורטיקלית, חביתות, כולם אותה הגיברת בשינוי קטן של אדרת. בחלק משמשת לנוי בלבד, בחלק לפרי. יש המשלבים פירות עונה עם פרחים. ברובם הגדול החבית מציעה גם פתרון מיחזורי, במרכזה ישנו צינור עבה אשר אליו ניתן להכניס שאריות אורגניות לטובת מיחזור. הצינור מחורר כך שהפסולת המתפרקת שם ביחד עם הרטיבות של ההשקיה תעשיר את הקרקע בשאר החבית.

 

 

 

 

 

 

אבל בתולעים אדומות עסקינן ולא בחביות. יש חבית, יש פסולת אורגנית, יש השקיה, לא מרגישים שחסר פה משהו להשלים את התמונה? להפוך את הטוב הזה למצויין?

אני מניח שאת התשובה לשידרוג החבית הבנתם תוך כדי השאלה – חסרים לנו פה תולעים אדומות. אלה ירוו את הקרקע, ייצרו מחילות עדינות וצירי התפתחות לשורשים, יעבדו מהר יותר את הפסולת האורגנית ויפזרו בהומוס את הקרקע החבית. כשיהיו ממש רעבות ישובו ויחזרו לצינור האמצעי שם מחכה להם הרקב המוכן לאכילה וממנו שוב יצאו לטייל ולהשביח את התכולה.

בספר ילדים שקראתי בעבר נשאלה השאלה מה צריך לזכור להביא לאי בודד, התשובה היא "אמא", היא כבר תזכור להביא איתה את הדברים החשובים.%d7%97%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%90%d7%a0%d7%9b%d7%99%d7%aa

 

אז אצלינו, למקרה שאמא לא כלכך אוהבת תולעים ואת עיסוק בהם, הכנו רשימה / צידה לדרך בחבית המושלמת. צרור המלצות והצעות:

 1. עבור חבית בגודל של 200 ליטר מומלץ להתחיל עם כמות תולעים של לפחות 120-180.
 2. את התולעים יש לשים באמצע החבית יחד עם המצע עמו הם הגיעו. בהמשך התולעים כפי שכבר נכתב מטיילות בכל החבית – לא להבהל, הן לא מזיקות, רק עושות דברים טובים.
 3. את הצינור במצע אליו אנו זורקים את הפסולת, אנו ממליצים להשאיר פתוח ולא סגור מלמעלה. האיוורור בחבית זו עבור הפסולת האורגנית אינו אידאלי. השארת הצינור סגור לא יאפשר מספיק חמצן והפירוק של הפסולת יהיה פירוק אנאורגני (ללא חמצן), פירוק שכזה מוציא ריחות לא נעימים וגם התוצר שלו אינו בריא עבור הצמחים. לעומת זאת השארת הצינור פתוח, ייתכן ותעודד מעט חרקים מעופפים להימשך אל הפסולת אבל הפירוק יהיה בריא וטוב, לטעמי מצב זה עדיף בהרבה. במידה וממעל ישנה כמות גדולה של מעופפים, ניתן לייבש את החלק העליון של הפסולת עם מע חול/ עלים יבשים, זה ימנע מחרקים להגיע (הם מגיעים במטרה להטיל ביצים במצע הלח של הפסולת האורגנית)
 4. מה עוד התולעים רוצות? חושך – יש, רטיבות – חשוב לדאוג להשקיה סדירה.

יאללה, קדימה לעבודה

———- O ————

לדף מכירת חבית גינון אנכית

לקניית תולעים אדומות

למאמר נרחב אודות החבית המופלאה כולל הסבר DIY

6 תגובות בנושא “תולעים בחבית שתילה – טרנד חדש

 1. כשאני עושה צינור קומפוסטר בתוך חביתות מה קוטר החורים שיש לעשות בצינור.
  האם אני יכול להכניס את התולעים לתוך הצינור המרכזי והם כבר יצאו אל האדמה מסביב

 2. מציע לעשות חורים גדולים כדי לאפשר לקומפוסט להתפזר לתוך החבית וגם כדי לאפשר לתולעים לנוע בחופשיות בין הצינור לשאר החבית. קוטר אפילו ס"מ או שניים ובסמיכות גבוהה זה לזה. התשובה לשאלה השניה היא שאתה יכול לשים את התולעים בצינור והן יצאו לחבית או להפך (באופן אישי מעדיף לשים בחבית והן כבר ימצאו את הצינור עם הקומפוסט)

 3. היי אני מגדל עץ אבוקדו באדנית 60 ליטר האם אני יכול להרכיב בתוך האדנית צינור עם חורים בצד לזרוק לשם שאריות אוכל וכמובן להוסיף תולעים אדומות האם יש סיכון כלשהו אשמח לכל הערה אם יש כזאת
  תודה מראש

 4. שלום, יש לי חבית כבר כמה חודשים, הצינור סגור מלמעלה כדי שלא יבואו זבובים אך בכל זאת התנחלו לי שם עכשיו כנראה זבובי חייל שחור (ראיתי כמה בוגרים מסתובבים באיזור החבית לאחרונה). בנוסף יש שם נמלים קטנות. האם כדאי לי לנסות להיפטר מהן כדי להציל את התולעים? או שהמצב של מספיק אוכל לא אמורה להיות להן בעיה לחיות יחד?

 5. ממליץ לאחר זריקת הזבל האורגני לשים חול לייבוש החלק העליון של הערימה. באופן כללי לא רואה סיבה שהם לא יחיו יחד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.