תולעים אדומות בחורף

Share
Print Friendly, PDF & Email

גם לתולעים אדומות יש חוויות חורף.

הגשם הרצוף, הקור העז, לא משהו רגיל לאף אחד מאיתנו, בטח לא לתולעת קטנה בערימת הומוס.

אז מה עברנו ? ממטרים עזים, דלי מלא בתולעים התמלא במים, הקצב הואט בהתאם לכך, אבל לא התייאשנו והמשכנו הלאה, לשיקום הערימה.

תולעים אדומות שייכות ליצורים בעלי דם קר, כלומר הטמפרטורה שלהם דומה לזו שבסביבה וכשממש קר הן כמעט שאינן מסוגלות לזוז. ניתן לראות בימים שכאלה בערימת הומוס את התולעים האדומות נעות באיטיות רבה ולמעשה כמעט שאינן זזות כלל.

 

Regenwurm1.jpg

כפי שנאמר, תולעים אדומות הינן אורגניזם בעל חום גוף משתנה בהתאם לטמפרטורה בסביבה. כאמור, בשפת היום יום קוראים ליצורים אלה יצורים בעלי "דם קר", על אף שדמם של האורגניזמים ההטרותרמיים אינו באמת קר. למעשה התולעים האדומות, כמו בעלי חיים רבים עם דם קר עוקבות באופן פאסיבי אחר הטמפרטורה של הסביבה ותלויות בו. קצב התנהלותם תלוי בטמפרטורה שמסביבן.


לחלק מבעלי החיים בעלי הדם הקר ישנן טכניקות התחממות, למשל צבעים כהים, "התחרדנות", רעד שרירים ועוד. ניתן לראות חרקים מעופפים נצמדים למשטחים כהים בשעות הבוקר המוקדמות, חיפושיות בצבע שחור כדי לקלוט שמש ולהתחמם כמה שיותר מוקדם בבוקר ועוד כהנה וכהנה שיטות התחממות למיניהם.

להבדיל מבעלי חיים בעלי "דם קר", ישנן חיות בעלות "דם חם", למשפחה זו שייכים היונקים והעופות ואף חלק מן הדגים. כמעט כל בעלי החיים פרט ליונקים ולעופות הם הטרותרמיים. התכונה ההפוכה לתכונת ההטרותרמיות היא ההומיאותרמיות – שמירה על טמפרטורת גוף קבועה. לחיות אלה מנגנון יצירת חום אשר שומר על טמפרטורה קבועה ללא קשר למזג האויר בחוץ.

כידוע לכם גם חום גוף האדם הינו קבוע ועומד על 36.5 מעלות צלזיוס גם בחרמון וגם באילת, כלומר ללא קשר לטמפרטורה בסביבה.

זו היתה אתנחתא קצרה בנושא ההפוך, דם חם, אך עדיין הנושא הוא תולעים אדומות ותוצרתם, הומוס.  

חשוב למגדל התולעים לדעת כי התולעים האדומות כמו רוב התולעים ממשפחת השרשורים הינן סתגלניות וחיות במשרעת טמפרטורה גבוהה, כלומר בטווח טמפרטורות גדול של חום ושל קור. במקור הן מארצות קרות יותר ואוהבות את הטמפרטורה בסתיו וגם בחורף כשאינו קיצוני מידי. יחד עם זאת חשוב לדעת שבקור הקצב נהיה איטי יותר, הרבייה איטית וקצב ייצור ההומוס איטי יותר. 

הטיפול בערימת התולעים בחורף צריך להסתכם בשמירה על כך שהערימה לא תוצף, החורף בארצינו אינו מחייב חימום של התולעים ושל הערימה. מעבר לכך הטיפול הוא כמו ביום יום – ערבוב ואוורור הערימה מעת לעת. בחורף יש לאדמה נטייה להתהדק ולכן לערבוב ואוורור מאפשר מקומות מחייה לתולעים האדומות. את פעולות אלה אפשר לבצע עם מגרפה או קלשון ובזהירות רבה כדי שלא לפגוע בהן.

בדיוק כמו בני האדם, כך גם תולעים אדומות בחורף, מאיטות את הקצב, מעדיפות את הפינה החמה וממתינות בסבלנות עד בוא האביב והקיץ. כשאלה יגיעו, בדיוק כמונו, יסבלו מהחום העז של הקיץ ואז ישובו ויתגעגעו לעונות הקרות הסתיו והחורף… וחוזר חלילה.

———- O ———-

4 תגובות בנושא “תולעים אדומות בחורף

 1. שלום רב,
  אני ממחזר כמוכם שאריות מזון ,עלים מיותרים מהגינה וכל דבר אחר שמתפרק
  במשך הזמן.
  יש לי גינה קטנה ולכן אני עושה זאת בתוך דלי די גדול עם מכסה.כמובן שמדי
  פעם אני הופך הכל ומאורר ואח"כ סוגר את המכסה כדי שלא יתיבש ההומפוסט.
  רציתי לציין שאצלי מאז שלוש שנים בערך מופיעות תולעים בגודל של בערך 3סמ"
  עם פסים לרוחב אך לאורך כל הגוף.
  לאחרונה ראיתי בטלויזיה אנשים שמייצרים קומפוסט עם תולעים אדומות ואכן סיפרו
  על התכונות החיוביות של תועים אלו,שהן מכרסמות אפילו נייר עיתון (מה שאני למשל אף
  פעם לא שמתי אצלי בדלי) ומתוך סקרנות ורצון להשיג גם כן תולעים אדומות נכנסתי
  לאתר שלכם.
  שאלתי אליכם אם כן, היכן ניתן להשיג תולעים אדומות?
  אשמח מאוד לשמוע מיכם ואני מודה לכם מראש על העזרה.
  עדי.

 2. עדי שלום
  יש באתר לשונית עם רשימה של מגדלים, ממליץ לפנות לאחר מהם לטובת רכישת תולעים.
  בברכה ובהצלחה עם הדיירות החדשות.

 3. הי,
  שאלה לגבי התולעים בחורף – אני גר בגוש עציון והחורף קר כאן במיוחד (יותר מירושלים).
  האם התולעים ישרדו טמפ' של סביב האפס בשיא החורף?

 4. מקור התולעים מאירופה, שם הטמפרטורות קרות משלנו. והן שורדות את זה. כך שלהערכתי לא צריכה להיות בעיה. אבל אם תצבור נסיון בנושא אשמח אם תעשיר את הפורום.
  בברכה,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.