המילון למגדל תולעים אדומות

Share
Print Friendly, PDF & Email

לא משנה אם יש לך נסיון בגידול תולעים אדומות וייצור הומוס, או שאלה הם ימיך הראשונים בתחום. מגדל מתחיל ועושה את צעדיך הראשונים בעולם נפלא זה. מילון תמיד יכול לסייע ביצירת שפה משותפת בין כלל העוסקים בתחום, מסודרים על פי סדר הא'- ב'.

הבה נתחיל:

א – אדמה – מורכבת מחומרים שונים והבסיס למצע הגידול שלנו, הכל מתחיל באדמה ונגמר באדמה.

ב – ביצים של תולעים אדומות – הביצים נראות כלימונים קטנות, במרכז לתולעי מיחזור תמונות ייחודיות של ביצי תולעים אדומות.

ביצה של תולעים אדומות

 

 

 

ג – גידול תולעים אדומות – תחביב בו שותפים אנשים רבים, התולעים ידועות כמשדרגות של ערימת הקומפוסט והוספתן לערימה מעלה את קצב הפיכת הזבל האורגני לקומפוסט.

ד – דו מיני – התולעים האדומות הן דו מיניות, כלומר כל תולעת היא גם זכר וגם נקבה בעלת יכולת להטיל ביצים.

ה – הומוס, תוצר הפרשותיהם של התולעים האדומות, הן ניזונות מאורגניזמים קטנים ומיקרוסקופים בערימת הקומפוסט, מפרקות את הערימה כך בתוך גופן, והפרשותיהן, דשן אורגני בשם הומוס.

ו – ורמיקומפוסטציה – ורמי – תולעת, קומפוסטציה – מיחזור אורגני, וביחד מיחזור זבל אורגני באמצעות תולעים אדומות או תולעים אחרות.
– וול – ערימה של קומפוסט ובתוכה תולעים אדומות, שיטת גידול תולעים ללא כלי קיבול אלא כערימה על הקרקע.

ז- זבובים וחרקים אחרים – עשויים להטיל ביצים בערימת התולעים, מעין מדד לכך שהערימה רטובה מידי. במקרה שכזה מומלץ לשים חול ואדמה למעלה כדי לספוג את עודף הרטיבות.

– זבל אורגני – פסולת מתפרקת כמו שאריות סלט, עיתונים, קרטוני ביצים ועוד.

ח- חבילה –  משלוח של תולעים אדומות בחבילה על פי שיטות ונסיון שפותחו אצלינו במרכז לתולעי מיחזור.

ט- טולעים עדומות-  בשגיאת כתיב.

כ – כלי קיבול – את התולעים אפשר לגדל בכלי קיבול שונים, חלקם יעודיים לתוך הבית למטבח וחלקם מיועדים לאגור כמות גדולה של זבל אורגני מחוץ לבית.

ל – לחות – אחוז המים בקרקע, תולעים אדומות זקוקות ל 30-70 אחוזי לחות בקרקע כדי להמשיך ולהתקיים ללא קושי.

מ – מיחזור –  תהליך בו אנו עושים שימוש חוזר במוצר כדי להמנע מהגעתו לערימת האשפה. מומלץ את תוצרת התולעים לשים בראש הערימה וכך לכסות פסולת אורגנית חדשה ולמנוע הטלה של יתושים וסבובים. בכך למחזר שוב את ערימת הקומפוסט.

ע – ערימת תולעים – מתייחס לשתי אפשרויות שונות, ערימה כשיטת גידול (ראה ערך ו') וערימה כשיטה להפרדת תולעים מההומוס, שיטה שפותחה אצלינו במרכז לתולעי מיחזור.

פ – פטידה (esenia fetida) שמן הלטיני של התולעים האדומות

ק – קלשון – כלי העבודה המומלץ לעבודה בערימת התולעים כדי להמנע מלפגוע בהן.

ר – רקבובית –  השם בעברית של קומפוסט.

ש – שרשורים – תולעים אדומות שייכות למשפחת התולעים השרשורים, ביניהם גם שרשור הגינה או בשמו הפופולרי יותר שלשול (ככל הנראה החלפה של ר' ב – ל'))

ת – תולעים אדומות, תה הומוס – מים אשר ספחו אליהן מהתכונות של ההומוס ועברו דרכו, נראים בצבע כהה ומשמשות כדשן נוזלי להשקיית עציצים.

תולעים אדומות, הומוס

———-  0  ———-

תגובה 1 בנושא “המילון למגדל תולעים אדומות

  1. שלום, שמי יורם בר-עם, אני גר בבית פרטי עם גינה ומיכל לקומפוסט בכוכב יאיר. אני מעוניין לרכוש כמות מסויימת של תולעים אדומות כדי לייצור הומוס ולשבח את גידולי השדה שאני מגדל בעציצים ובאדמה. אשמח אם תודיעו לי היכן ניתן לרכוש התולעים האדומות באיזור השרון או סביבה והמחיר שלכם.
    תודה מראש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.